27.04.2008

Formuła 1 GP Hiszpanii Drugie zwycięstwo Raikkonena

Dzisiejszego popołudnia odbył się czwarty wyścig tegorocznego sezonu Formuły 1 - Grand Prix Hiszpanii. Impreza tradycyjnie gościła na torze w Barcelonie liczącym sobie 4,655 kilometra długości. Cały wyścig to 66 okrążeń dających łączny dystans nieco ponad 307 kilometrów. Rok temu Robert Kubica był na mecie 4, w tym roku wystartował z identycznego miejsca. Pole position należało do Kimi Raikkonena, tuż za nim startował Fernando Alonso z Renault.

Wyścigu nie ukończył między innymi Heikki Kovalainen prowadzący bolid McLarena. Po przejechaniu 1/3 dystansu na jednym z zakrętów pojazd Fina uległ uszkodzeniu (pękła przednia, lewa opona), wypadł z zakrętu i z dużą prędkością (około 220 km/h) wbił się w ścianę z opon. Kierowca wyszedł w wypadku bez większych obrażeń i bez żadnych złamań. Trudów wyścigu nie wytrzymał także bolid Alonso, skończyło się na dymie i niewielkich płomieniach wydobywających się z silnika. Do mety dojechało 13 z 22 kierowców.

Tuż po starcie Polak został niestety wyprzedzony przez Lewisa Hamiltona w McLarenie, ale po odpadnięciu Alonso wyścig ukończył na tym samym miejscu, z którego startował - 4. Drugi kierowca zespołu BMW Sauber, Nick Heidfield, startował z miejsca 9. W trakcie wyścigu z powodu kończącego się paliwa zmuszony był do wizyty w boksie podczas obecności na torze samochodu bezpieczeństwa (po wypadku Kovalainena), na co nie zezwalają przepisy. Kara czasowa pozbawiła praktycznie Niemca szansy na walkę o punkty i ostatecznie dojechał do mety na 9 miejscu.

GP Hiszpanii wygrał Kimi Raikkonena, było to jego drugie zwycięstwo w tym sezonie, po którym objął zdecydowane prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Pierwsze 8 punktowanych pozycji w wyścigu zajęli: