Aktualności
01.06.2011

Audi A1 Clubsport Quattro Jest tu jakiś cwaniak?

Audi dokładnie rok temu, z okazji zgromadzenia miłośników dokonań koncernu VAG nad austriackim jeziorem Wörthersee, przygotowało ucztę dla wzrokowców zakochanych w nowym A1. W tym roku Niemcy nie idą na łatwiznę i żadne kompromisy. Podczas imprezy swoją premierę będzie miała ekstremalna wersja A1, która będzie jednocześnie najmocniejszym modelem pokazanym przez markę w ciągu pierwszych miesięcy tego roku.

Istnienie pokazowego A1 Clubsport Quattro, bo tak właśnie ochrzczono tego małego potworka, usprawiedliwiane jest ciekawością marki poszukującej granic technologicznych. W praktyce oznacza to, iż koncept ma niewiele wspólnego z drogowym A1, którego najmocniejszy wariant rozwija aktualnie skromne 185 KM. Potencjał A1 Clubsport Quattro sięga... przeszło dwóch i pół raza więcej! Z zewnątrz model poznamy m.in. po pakiecie ospoilerowania, wielkich wlotach i wylotach powietrza, poszerzonym o 60 mm nadwoziu i ujściu wydechu wyprowadzonym u zwieńczenia progu po lewej stronie auta.

Audi A1 Clubsport Quattro

Sercem szalonego A1 jest klasyczny silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa, turbodoładowaniem, pięcioma cylindrami i pojemnością 2,5 litrów. Jednostka bazująca na silniku, który napędza TT RS oraz RS3 Sportback, produkuje w tym wydaniu aż, uwaga, to nie pomyłka: 503 KM i 660 Nm! Napęd przekazywany jest na wszystkie cztery koła poprzez ręczną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach, a kontakt z podłożem zapewnia ogumienie w rozmiarze 255/30 cali założone na 19-calowe felgi. Z przodu zainstalowano ceramiczne tarcze hamulcowe, z tyłu stalowe.

Audi A1 Clubsport Quattro

A1 Clubsport Quattro waży tylko 1390 kilogramów, co oznacza, iż na każdy koń mechaniczny przypada tylko 2,76 kilograma. Dla porównania: R8 GT legitymuje się proporcją 2,86 kg/KM. To pozwala A1 na rozpędzenie się do 100 km/h w imponujące 3,7 sekundy i przekroczenie 200 km/h już po 10,9 sekundach. Przyspieszenie od 80 do 120 km/h na czwartym biegu to kwestia 2,4 sekund. Prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do skromnych 250 km/h.

Audi A1 Clubsport Quattro

Trzydziesta edycja Wörthersee Tour, skupiająca miłośników marek Volkswagen, Audi, Seat i Skoda, odbędzie się w tym roku w dniach od pierwszego do czwartego czerwca. Poza konceptem szalonego A1 wystawione zostanie tu siedemnaście produkowanych seryjnie modeli marki, w tym 340-konne coupe TT RS i kombi RS3 Sportback. Specjalne modele pokażą także pozostali producenci, Volkwagen między innymi Golfa GTI przygotowanego z okazji 35-lecia modelu.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje