Aktualności
25.05.2011

Protoscar Lampo3 Czysta energia

Lampo i Lampo2 to dwa elektryczne roadstery pokazane przez szwajcarskie Protoscar na trzech ostatnich salonach samochodowych w Genewie. Pierwszy z nich dysponował mocą około 270 koni mechanicznych, drugi miał ich już blisko 410. Najnowsze dzieło firmy to mocarne coupe Lampo3, które miało swoją światową premierę kilka dni temu w Zurichu.

Najnowsze dzieło działającego od 1987 roku Protoscar to efekt przeszło 30 tysięcy kilometrów pokonanych w stale rozwijanych prototypach Lampo i Lampo2 przez blisko 500 kierowców na drogach publicznych i torach testowych w Europie. Demonstracyjny Lampo3 porusza się dzięki elektrycznemu układowi marki Brusa, która ma na koncie również elektryczne lub hybrydowe wersje m.in. Volkswagena Caddy, Nissana Qashqai'a, Volvo C30, Gumperta Apollo i dwa pierwsze Lampo.

Protoscar Lampo3

Układ napędowy Lampo3, mieszczącego cztery osoby w formacie 2+2, sprowadza się do trzech silników elektrycznych o łącznej mocy 571 KM i momencie obrotowym 900 Nm. Auto dysponuje napędem na wszystkie koła - z tyłu pracują dwie jednostki, z przodu jedna. Coupe rozpędza się do 100 km/h w 4,5 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 220 km/h. Zasięga auta ma sięgać do 200 kilometrów. Protoscar przewiduje kilka trybów ładowania, w tym ekspresowego, w którym w ciągu 10 minut podpięcia pod stację wysokiego napięcia produkcji firmy ABB napełnimy 360-kilogramową paczkę baterii na kolejne 100 kilometrów. Ładowanie z domowego gniazdka pochłonie 12 godzin.

Protoscar Lampo3

Lampo3, inspirowany wyścigowymi samochodami serii American Le Mans oraz FIA GT1, spędzi najbliższe miesiące na torowych, pokazowych występach, prezentujących jego możliwości. Za kierownicą ważącego 1,7 tony auta zasiądzie Gabriele Gardel, który w ubiegłym roku prowadził Saleena S7-R zwycięskiego w klasie GT1 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje