Aktualności
20.05.2011

Aston Martin V12 Zagato Dziedzictwo kulturowe

W ubiegłym roku minęło dokładnie pięćdziesiąt lat od debiutu Aston Martina DB4 GT z nadwoziem zaprojektowanym po raz pierwszy przez włoskie studio Zagato, który powstał oryginalnie w zaledwie 19 egzemplarzach. W 1961 roku auto zadebiutowało w Goodwood w wyścigowej formie. Już w sobotę połączone siły Aston Martin i Zagato przypomną o tym fakcie kolejnym, zjawiskowym modelem!

DB4 GT Zagato, zaprojektowany jako lżejsza odmiana modelu DB4 nastawiona na współzawodnictwo, pojawił się pierwszy raz jesienią 1960 roku w Londynie. Nakreślenie auta zajęło zespołowi Zagato tylko tydzień, a pierwsze sztuki trafiły do klientów w roku 1961. Wtedy też zbudowano trzy egzemplarze wyścigowe, którymi z sukcesami startowali między innymi Jim Clark i Roy Salvadori. Do dziś zachowały się wszystkie sztuki, ich ceny osiągają na aukcjach pułap 2-3 milionów euro.

Aston Martin V12 Zagato

Kolejny efekt wspólnych wysiłków Włochów i Brytyjczyków pojawił się w 1986 roku. Był nim V8 Vantage Zagato, do którego wkrótce dołączył V8 Volante Zagato. Ostatnie przykłady współpracy koncernów to DB7 Zagato z 2002 roku oraz rok młodszy DB American Roadster 1, których produkcję ograniczono do 99 sztuk (plus po jednej do muzeum marki). Włoskie studio zbudowało również kilka specjałów dla sułtana Brunei. Najnowsze dzieło Zagato to wyścigowa ewolucja V12 Vantage.

Aston Martin V12 Zagato

V12 Zagato z zupełnie nowym, aluminiowym nadwoziem napędzany jest 6-litrowym V12 o mocy 517 KM i momencie obrotowym 570 Nm, który karmi się ze zbiornika paliwa o pojemności zwiększonej do 120 litrów. Napęd przekazywany jest na tylne koła poprzez zautomatyzowaną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach, a maszyna spełnia wszelkie konieczne regulacje FIA.

Aston Martin V12 Zagato

Aston we włoskim garniturze pojawi się już jutro na konkursie elegancji w Villa d'Este nad brzegiem jeziora Como. Torowy debiut zaplanowano na 28 maja na 4-godzinną eliminację serii VLN na Nürburgringu. Punktem kulminacyjnym wczesnej kariery V12 Zagato ma być start dwóch egzemplarzy w 24-godzinnym wyścigu na Nordschleife w weekend 25/26 czerwca. Aston Martin już teraz zapowiada również wypuszczenie krótkiej serii przeznaczonej na drogi publiczne.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje