Aktualności
04.05.2011

Isis AM Chce zabłysnąć

Populacja spartańskich samochodów sportowych, budowanych przez pasjonatów prywatnym kosztem, powiększy się już wkrótce o kolejną sztukę, która już teraz pragnie w najbliższym czasie rozmnożyć się i wyrosnąć na coś więcej. Mowa o holenderskim projekcie Isis, który jako prototyp pokazał się już w Amsterdamie, a jako ukończone auto ma zadebiutować pod koniec maja.

Isis AM, bo tak brzmi pełna nazwa modelu, to drogowy samochód zbudowany i zaprojektowany przez Antona van Nunena i Maxa Altinga Siberga, którzy za bazę obrali model GT z puli Sakera, znanego producenta pojazdów wyścigowych. Machina otrzymała zupełnie nowe nadwozie oraz liczne modyfikacje natury technicznej, z których najważniejsze to podniesienie parametrów silnika.

Isis AM

Pierwszy, prototypowy AM01 napędzany jest 2-litrowym, doładowanym boxerem Subaru, który rozwija 275 KM oraz 350 Nm i współpracuje z 5-stopniową skrzynią biegów. Ważące 850 kilogramów auto rozpędza się do 260 km/h i przyspiesza do setki w 4,2 sekundy. Twórcy wycenili je na 120 tysięcy euro, nie wliczając podatków, ale model nie ma być produkowany.

Isis AM

Plany produkcyjne wiązane są z drugim wcieleniem AM. Samochód, który jest cały czas w fazie doskonalenia, zasila 3-litrowy silnik o mocy około 400 KM, połączony z przekładnią o 6 biegach. Jeśli AM02 trafi do produkcji, która planowana jest na zaledwie 10 sztuk, dostępny będzie z nadwoziem z włókien szklanych, włókien węglowych lub włókien węglowych i aluminium, ważąc w zależności od wyboru od 850 do 999 kilogramów. Wstępna cena bez podatków: 140 tysięcy euro (obecnie ponad 550k złotych). Gotowe auto ma zadebiutować 29 maja.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje