Aktualności
19.04.2011

Chevrolet Camaro 45th Anniversary Edition

Chevrolet obchodzi w tym roku 100 rocznicę działalności, a Camaro, jeden z najbardziej znanych modeli w jego historii, świętuje równocześnie swoje 45 urodziny. Z okazji tej niezbyt okrągłej rocznicy Amerykanie zdecydowali się na wypuszczenie specjalnej edycji auta, która poza smaczkami stylistycznymi przedstawia kolejną ewolucję V6 obecnego pod jego maską od samego debiutu.

Prace nad pierwszym Camaro, zaplanowanym jako bezpośredni konkurent Mustanga, ruszyły już sześć miesięcy po premierze bijącego rekordy sprzedaży Forda. Po czterech miesiącach prac, w grudniu 1964 roku gotowy był model w skali 1:1, a w połowie kolejnego roku na intensywne testy wyjechał szereg prototypów. Dzięki wykorzystaniu części z istniejących już modeli prace nad nowym autem szły bardzo szybko. Projekt ukrywał się początkowo pod nazwami kodowymi XP-836, F-Car, a w końcu Panther, co mogło zostać jego oficjalną nazwą. Kwestie prawne sprawiły jednak, iż ludzie General Motors zostali zmuszeni do sięgnięcia po słowniki francuskie i hiszpańskie, gdzie znaleźli odpowiednią nazwę - Camaro, co oznaczało "towarzysz" (z czasem okazało się, iż słowo ma również mniej przychylne znaczenia).

Chevrolet Camaro 1967

Pierwszy Chevrolet Camaro zadebiutował pod koniec 1966 toku. Na starcie otrzymał kilka wersji silnikowych, kilka rodzajów skrzyń biegów, niezliczone opcje dodatkowe oraz obowiązkowe pakiety modyfikacji, poprawiające wygląd i osiągi. W debiucie model oferowany był z jednym z pięciu silników, a na szycie oferty stało nowe V8 o pojemności 5,75 litrów i mocy prawie 300 KM. Jak na pony cara zapewniało to świetne osiągi: 7,8 sekundy potrzebne na rozwinięcie 60 mph (96,6 km/h) i 15,4 sekundy w sprincie na ćwierć mili (402 m). Najmocniejsze Camaro pierwszej generacji, które pojawiło się pod koniec jego produkcji, przekraczało 435 KM.

Chevrolet Camaro 45th Anniversary Edition

Produkcja współczesnego Camaro wystartowała w marcu 2009 roku, a ofertę silnikową auta otwiera obecnie 3,6-litrowe V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 316 KM (pierwsza seria miała 308 KM). Właśnie na V6 bazuje Camaro świętujące swoje 45 urodziny. Dzięki kolejnym udoskonaleniom silnik w modelu rocznicowym rozwija 328 KM. Druga najważniejsza zmiana z technologicznego punktu widzenia to wzmocnione i poprawione zawieszenie idące w patrze z nowymi felgami o średnicy 20 cali.

Chevrolet Camaro 45th Anniversary Edition

Camaro 45th Anniversary Edition to oczywiście także moc stylistycznych detali, które wyróżniają model z zewnątrz i w środku. W środku znajdziemy m.in. nowe instrumenty pokładowe, specjalne szycie i nową kierownicę. Nadwozie rocznicowego modelu ozdobiono logotypami, specjalnie malowaną maską oraz spoilerem i tylnymi lampami znanymi z pakietu RS. Rocznicowa paczka będzie oferowana dla dwóch topowch wersji wykończenia: 2LT i 2SS z nadwoziem coupe i cabrio.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje