Aktualności
02.04.2011

Chevrolet Mi-ray Orientalna przyszłość

Rosnące znacznie otwartego w tym tygodniu salonu samochodowego w Seulu przyciągnęło zaskakująco dużą liczbę światowych premier. Jedną z nich jest koncepcyjny, sportowy model Chevroleta, powstały w koreańskim oddziale marki i celebrujący 100-lecie General Motors. Pojazd nazwano Mi-ray, co po koreańsku oznacza "przyszłość".

Mi-ray został opracowany w całości przez placówkę General Motors Advanced Design Studio w Seulu w Korei Południowej. Twórcy futurystycznego speedstera podają za główne źródła inspiracji model Monza SS z 1963 roku i rok starszego Corvaira Super Spydera. Auto może pochwalić się karbonowym nadwoziem, unoszonymi do góry drzwiami, aktywnymi elementami aerodynamicznymi i obręczami powstałymi z połączenia aluminium i włókien węglowych.

Chevrolet Mi-ray

Orientalny koncept Chevroleta jest hybrydą, której układy napędowe otaczają kierowcę ze wszystkich stron. Przy przednich kołach znajdziemy dwa silniki elektryczne o mocy 15 KW każdy (razem prawie 41 KM). W pozycji centralnej pracuje z kolei doładowana, 4-cylindrowa jednostka spalinowa o pojemności 1,5 litrów, współpracująca z przekładnią DCT.

Chevrolet Mi-ray

Napęd może być przekazywany tylko na tył, tylko na przód lub na wszystkie koła, a odpowiednie układy dbają o rozłożenie momentu obrotowego między koła po prawej i lewej stronie auta. Energia elektryczna przechowywana jest w paczce litowo-jonowych baterii o pojemności 1,6 kWh, które ładowane są podczas hamowania. Twórcy Mi-ray'a nie chwalą się niestety jego osiągami.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje