Aktualności
12.03.2011

McLaren MP4-12C GT3 Już na chodzie

Wyścigowa ewolucja MP4-12C, najnowszego dziecka McLaren Automotive, którą znaliśmy dotychczas jedynie z komputerowej wizualizacji, staje się faktem. Maszyna, która będzie produkowana w powołanym niedawno do życia oddziale McLaren GT, przejdzie w najbliższych tygodniach intensywny program testowy na Silversone i torze Motor Industry Research Association.

Wyścigowy MP4-12C w specyfikacji GT3 powstał we współpracy z zespołem CRS Racing, a jego pierwszym kierowcą został 26-letni Alvaro Parente. Portugalczyk ma za sobą starty m.in. w Formule 3 (brytyjskie mistrzostwo 2005), A1 Grand Prix, formule Renault (mistrzostwo w 3.5 Series w 2007 roku), GP2 Series oraz hiszpańskiej serii GT. Pierwsze testy mają za zadanie sprawdzić przede wszystkim w rzeczywistych warunkach aerodynamikę nowego nadwozia, które poszerzono o około 100 mm i zaopatrzono z wydatne ospoilerowanie (dotychczas auto testowano na symulatorach w Woking). Samochód uzbrojono również w nowe zawieszenie.

McLaren MP4-12C GT3

Maszyna ekipy McLaren GT, opartej o techników i dostawców z wieloletnim doświadczeniem m.in. w Formule 1, korzysta z 3,8-litrowego V8 z drogowego MP4-12C. Jednostkę połączono z zupełnie nową przekładnią Ricardo, która zajęła miejsce 7-stopniowego mechanizmu SSG od Graziano. Na wyposażeniu znajdą się m.in. elementy układu hamulcowego od Akebono współpracującego z zespołem Vodafone McLaren Mercedes, ABS od Bosch Motorsport i nowe instrumenty elektroniczne produkcji McLaren Electronic Systems. Przepisy zabraniają użycia systemu sterującego pracą podwozia, który obecny jest w aucie drogowym (ProActive Chassis Control System). Szczegółowych danych technicznych twórcy póki co nie zdradzają.

McLaren MP4-12C GT3

MP4-12C GT3 będzie dostępny dla prywatnych zespołów i kierowców, ale liczba egzemplarzy będzie ograniczona. Do połowy 2011 roku w fabrycznym zespole ma znaleźć się łącznie sześciu kierowców testowych. Po testach na terenie Wielkiej Brytanii auto będzie sprawdzane w marcu i kwietniu na renomowanych torach z certyfikatami FIA w całej Europie.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje