Aktualności
15.01.2011

Ferrari P4/5 Competizione W górę żagle

Ferrari jest Twoją pasją i nie masz jeszcze planów na wypełnienie końcówki czerwca tego roku? Czas to zmienić - właśnie wtedy w 24-godzinnym wyścigu na pętli w sąsiedztwie Nurburgu pojawi się P4/5 Competizione, budowane od prawie pół roku przez ekipę Jamesa Glickenhausa. Auto stanęło wczoraj pierwszy raz na własnych kołach i ruszyło na pierwsze testy w terenie.

P4/5 Competizione wzorowane jest na drogowym P4/5, które zbudowane na bazie Enzo, ale mechanicznie z pierwowzorem nie ma nic wspólnego. Wersja wyścigowa, która wystartuje na Nordschleife w klasie prototypów bazuje na 430 Scuderii i czerpie wzorce z F430 GT2. Maszyna powstaje w turyńskim L.M. Gianetti, wspieranym między innymi przez speców N.Technology. Nad całością w roli dyrektora technicznego czuwa Andrea Adamo z turyńskiego ProTo, które powstało w ubiegłym roku z połączenia sił przez L.M. Gianetti oraz N.Technology.

Ferrari P4/5 Competizione

Za kierownicą wyścigowego P4/5 pod banderą Scuderia Cameron Glickenhaus wystartuje Fin i dwóch Włochów: Mika Salo, Nicola Larini i Fabrizio Giovanardi. Salo znamy między innymi z prawie ośmiu lat występów w Formule 1, 24-godzinnego wyścigu Le Mans i serii ALMS. Larini pałał się dotychczas przede wszystkim Formułą 1 i wyścigami samochodów turystycznych. Giovanardi ma na koncie karierę kierowcy testowego w Formule 1 oraz liczne starty w mistrzostwach samochodów turystycznych.

Ferrari P4/5 Competizione

Docelowo P4/5 Competizione ma ważyć około 1230 kilogramów, a jej 4-litrowe V8 z czterema zaworami na cylinder będzie produkować moc 435 koni mechanicznych. Napęd poprzez sekwencyjną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach i 3-dyskowe sprzęgło spiekowe będzie przekazywany na tylną oś. Tarcze hamulcowe o średnicy 380 mm i 6-tłoczkowych zaciskach z przodu i średnicy 330 mm oraz 4-tłoczkowych zaciskach z tyłu. Felgi 18-calowe, ogumienie 285/660 na przedzie i 310/710 na tyle.

Ferrari P4/5 Competizione

Tegoroczna, już trzydziesta dziewiąta edycja ADAC Zurich 24h-Rennen na Nordschleife odbędzie się w dniach od 23 do 26 czerwca (start wyścigu 25 czerwca). Jim Glickenhaus całą pasją i przygodą chce się oczywiście dzielić ze wszystkimi zainteresowanymi - postęp prac nad P4/5 Competizione można obserwować w stałych raportach w serwisach FaceBook oraz YouTube.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje