Aktualności
13.01.2011

Wikispeed SGT01 Zielony biznes

Wikispeed to przedsięwzięcie niejakiego Joe Justice'a wraz z żoną, którego celem jest wyprodukowanie najlżejszego i najoszczędniejszego samochodu osobowego na rynku z napędem na tył, miejscem dla czworga i sportowym zacięciem. Wikispeed brało już udział w samochodowej Prize X, a na trwającej wystawie w Detroit prezentuje model SGT01 zwiastujący produkcję seryjną.

Maszyna zbudowana na alumiowej ramie miałaby odznaczać się spalaniem przekraczającym 100 mpg (poniżej 2,35 litrów na 100 km) i ceną poniżej 20 tysięcy dolarów. Jednostka napędowa ma być modularna - będzie umieszczona w specjalnym, trójkątnym module, który pozwoli na jej prostą wymianę, niczym wymianę koła. Na początek byłby to 4-cylindrowy, benzynowy silnik Hondy o pojemności 1,8 litra.

Wikispeed SGT01

SGT01, sponsorowany przez Alibre Design, AmpsTech oraz Skunk2 Racing, ma ważyć zaledwie 590 kg. Z pełnym wyposażeniem auto ma przytyć do 680 kg, a w planach jest też surowa wersja Type-R. Według komputerowych symulacji samochód Wikispeed miałby rozpędzać się do setki w około 5 sekund i rozwijać prędkość maksymalną do 240 km/h.

Wikispeed SGT01

Mimo, wydawałoby się, wczesnego stadium pierwszego prototypu zbudowanego w Michigan można już składać zamówienia na wersję produkowaną seryjnie. Aby jednak taka się w ogóle pojawiła Wikispeed potrzebuje kolejnych sponsorów. Szuka ich na trwającym jeszcze do 23 stycznia North American International Auto Show w Detroit.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje