Aktualności
13.12.2010

Mercedes-Benz Biome W zgodzie z naturą

Zakończony niedawno salon samochodowy w Los Angeles był po raz kolejny areną zmagań stylistów największych koncernów samochodowych, kreślących odleglejszą przyszłość. W towarzystwie tym znalazła się między innymi kalifornijska placówka Mercedes-Benza. Jej dzieło było inne niż wszystkie: uciekło z ekranów komputerów, kartek papieru i nie poddało się miniaturyzacji. Zbudowano je w pełnym wymiarze!

Organizowane od ośmiu lat Los Angeles Design Challenge skupiło się w tym roku na ograniczeniu konsumpcji paliw oraz materiałów. Przy takich założeniach miały powstać lekkie, 4-osobowe auta o masie nie przekraczającej 1000 funtów (454 kilogramów). Mercedes-Benz Biome to jeden z takich pojazdów. Powstał w kalifornijskim Advanced Design Center północnoamerykańskiego oddziału R&D Mercedes-Benz'a. Za projekt odpowiadała siódemka stylistów: Hubert Lee, Christopher Rhoades, Nicolas Garfias, Alan Barrington, Daniel Kim, Benjamin Messmer oraz Jack Luttig.

Mercedes-Benz Biome

Biome miałby korzystać z zupełnie nowego, płynnego ośrodka przechowywania energii słonecznej o wymownym oznaczeniu BioNectar4534, który mógłby być wypełniany również nadmiarem energii słonecznej zgromadzonej w drzewach. Jedyne, co Biome pozostawiałby po sobie na drodze to czysty tlen. Maszyna mieszcząca cztery osoby w układzie 2+2 miałaby ważyć zaledwie 394 kilogramy.

Mercedes-Benz Biome

Cały samochód miałby powstawać z organicznego materiału o nazwie BioFibre... hodowanego niczym drzewa, który po dojrzeniu wykazywałby mniejszą masę niż dzisiejsze kompozyty i wytrzymałość większą od stali. Kod DNA biowłókien mógłby być modyfikowany według życzeń klientów już w chwili ich "poczęcia". Sam Biome po zużyciu mógłby być wykorzystany do budowy kolejnych egzemplarzy.

Mercedes-Benz Biome

Biome jako jedyny projekt w futurystycznej stawce został zbudowany jako model w skali 1:1, w której mierzy 404 centymetry długości, aż 250 cm szerokości i 120 cm wysokości. Według Huberta Lee wiele elementów z Biome mogłoby trafić do... "zielonego", supersportowego Mercedesa niedalekiej przyszłości. Według nieoficjalnych doniesień takowy model miałby pojawić się w 2015 roku.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje