Aktualności
10.12.2010

Audi R18 Świetlana przyszłość

Audi w trzynastym roku startów w 24-godzinnym wyścigu Le Mans celuje w swoje jubileuszowe, dziesiąte już zwycięstwo. Poprzednie sukcesy były udziałem pięciu modeli: R8R, R8C, R8, R10 oraz R15, a przyszłość ma kreować maszyna nosząca imię R18. Dzisiaj podczas uroczystości w Audi Sportpark w Ingolstadt pojazd odsłonięto po raz pierwszy.

Zupełnie nowe R18 zaprojektowano specjalnie z myślą o francuskim maratonie, a oznaczenie modelu wynika z jego pozycji w rodzinie wyścigowych modeli marki (kryptonim R17 nosi opracowane nieco wcześniej nowe A4 DTM). To pierwsze, zamknięte Audi klasy LMP1 od czasów R8C z 1999 roku, które zakończyło żywot bez sukcesów, ustępując miejsca pozbawionemu dachu R8R. Druga największa zmiana w konstrukcji nadwozia to powstała zgodnie z nowymi przepisami "płetwa", która w praktyce ma poprawiać stabilność auta przy największych prędkościach i zapobiegać jego oderwaniu się od podłoża w przypadku poślizgów.

Audi R18

Nowe przepisy zmusiły Audi także do sięgnięcia po mniejszą jednostkę napędową. Niemcy pozostali wierni sprawdzonemu przepisowi, którego trzymają się od 2006 roku - ponownie sięgnęli po jednostkę wysokoprężną. W sezonie 2011 miejsce V10 zajmie podwójnie doładowane V6 o pojemności 3,7 litrów połączone z nową skrzynią biegów o sześciu przełożeniach.

Audi R18

R18 to również nowe, karbonowe podwozie oraz przednie światła wykonane w całości z LED'ów, w tym pasów układających się w charakterystyczne "1", nawiązujące do pierwszego logo Audi z początku XX wieku. LED'y będą stanowić jednocześnie poligon doświadczalny dla rozwiązań mających pojawić się w przyszłych modelach drogowych marki.

Audi R18

Prace nad R18 wystartowały w połowie 2009 roku, pierwsze sztuki nowego V6 odpalono na dynamometrach w połowie tego roku, a pod koniec listopada pierwsze R18 wyjechało na tor testowy o własnych siłach. Pojazd ma zadebiutować 8 maja podczas 6-godzinnego wyścigu na Spa-Francorchamps, a na oficjalnych testach na torze Le Mans pojawić się 24 kwietnia.

Audi R18

W przyszłorocznym 24 Heures du Mans w dniach 11-12 czerwca na starcie pojawią się trzy sztuki R18, które wystartują w barwach zespołu Audi Sport Team Joest. Samochód wystartuje również w składającej się z 7 wyścigów serii Intercontinental Le Mans Cup, którą 19 marca w Sebring otworzy poprawione, kończące swój żywot R15 Plus Plus. R18 zobaczymy w czerwcu na Imoli, we wrześniu na Silverstone, w październiku na Road Atlanta w ramach Petit Le Mans, a w listopadzie 6-godzinnym wyścigu w Chinach.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje