Aktualności
09.12.2010

Lotus Renault GP Droga ku oświeceniu

W przyszłym roku na łono Formuły 1 powróci jedna z najbardziej zasłużonych temu sportowi firma - Lotus, której imię w minionym sezonie użyczono malezyjskiemu Lotus Racing należącemu do Tony'ego Fernandesa. Ekipa brytyjskiej marki pojawi się w miejscu wycofującego się jedynie do roli dostawcy silników Renaulta.

Nowy zespół powstanie poprzez wykupienie przez Grupę Lotusa większościowych udziałów od Genii Capital, któremu swoją część udziałów w zespole odsprzedał ostatnio Renault. Nowa ekipa będzie występowała pod szyldem Lotus Renault GP i w historycznych barwach Lotus Team, czyli czarnej i złotej. Na udziale w Formule 1 mają zyskać przyszłe drogowe modele marki, czyli mające pojawić się do 2015 roku nowy Elise, Elan, Esprit, Elite oraz Eterne (KERS, technologia hybrydowa, materiały kompozytowe).

Lotus Renault GP

Co ciekawe czarno-złote barwy oryginalnego zespołu Lotusa w przyszłym roku zamierza zaadoptować również Lotus Racing, które na domiar wszelkim nieścisłościom ma być przemianowane na Team Lotus i również korzystać z silników produkcji Renault. W nowym Lotus Renault GP najprawdopodobniej zobaczymy Roberta Kubicę, ale nieoficjalnie mówi się, że Polak ma zakontraktowane możliwość wycofania się z zespołu w razie podobnych zmian. Na chwilę obecną brak jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Team Lotus

Oryginalny zespół Team Lotus genialnego Colina Chapmana, który kilkukrotnie zrewolucjonizował Formułę 1 pojawił się w niej w 1958 roku, startując aż do końca sezonu 1994. Zespół wywalczył w tym czasie 171 razy miejsce na podium, 107 razy pole position, 79 wygrane wyścigi, 70 najszybszych okrążeń, 7 mistrzowskich tytułów konstruktorów i 6 mistrzowskich tytułów kierowców. Zespół Lotusa wygrał w swojej historii również w Indianapolis 500, odniósł 3 zwycięstwa w klasie w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i raz sięgnął po mistrzostwo WRC (wewnątrz ekipy Talbota).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje