Aktualności
26.11.2010

Ecotricity Nemesis Naładowany energią

Angielskie Ecotricyty, założone w 1995 roku przez Dale'a Vince'a i trudniące się przetwarzaniem i sprzedażą energii wiatru, szykuje się do wstrząśnięcia rynkiem "zielonych", sportowych samochodów. Zbudowane przez motoryzacyjny dream team coupe Nemesis ma na zawsze zmienić stereotypy o samochodach elektrycznych i rzucić na kolana samego Clarksona.

Prace nad samochodem trwały tylko niespełna dwa lata, a ludzie biorący w nich udział pracowali wcześniej w Formule 1 oraz takimi samochodami, jak Lotus Elan, Jaguar XJR-15, Chevrolet Corvette ZR1, DeLorean DMC-12 czy McLaren F1. Model Nemesis został oparty na Lotusie Exige, a budowa pierwszego egzemplarza pochłonęła blisko milion funtów brytyjskich.

Ecotricity Nemesis

Coupe mierzące 3,82 metry długości i ważące 1166 kilogramów jest napędzane dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 125 kW każdy. W sumie pojazd dysponuje mocą 340 KM i maksymalnym momentem 600 Nm. Źródłem energii elektrycznej jest 96 polimerowych, litowo-jonowych baterii o pojemności 36 kWh i wadze blisko 200 kg. W trybie szybkiego ładowania ich napełnienie wymaga 2 godzin, a ze zwykłego gniazdka o 6-7 godzin więcej. W zależności od stylu jazdy przejedziemy od 160 do 240 kilometrów.

Ecotricity Nemesis

Nemesis ma rozwijać 100 mph (161 km/h) w 8,5 sekundy i rozpędzać się do 275 km/h. Ecotricity nie mówi jeszcze o produkcji seryjnej bez zainwestowania kolejnych milionów funtów, ale kolejny krok w historii auta ma nastąpić jeszcze w tym roku. Będzie nim próba pobicia brytyjskiego rekordu prędkości samochodu z napędem elektrycznym, czyli 224 km/h, które osiągnął Don Wales w maszynie BlueBird. Ecotricity nie mają wiele czasu - Wales wiosną przyszłego roku zamierza poprawić swój wynik.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje