Aktualności
08.10.2010

Ferrari California HELE Czystsze emocje

Na trwającym jeszcze do 17 października salonie samochodowym w Paryżu debiutuje zjawiskowe Ferrari SA Aperta. Roadster na bazie 599 GTB Fiorano powstanie w zaledwie 80 egzemplarzach, które... już dawno sprzedano. Ale to nie jedyna premiera Włochów we Francji. Druga to California z systemem o kryptonimie HELE.

Ferrari rozwija tajemniczy skrót jako "High Emotion Low Emissions" - "Duże wrażenia niskie zanieczyszczenia". To kolejny po HY-KERS wynalazek koncernu, mający znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla w modelach marki. Tym razem jednak rozwiązanie trafi lada dzień do sprzedaży, a w przyszłym roku ma być w Californii standardem. HELE mają otrzymać także pozostałe modele marki.

Ferrari California HELE

W skład nowego systemu wchodzą między innymi układ Start&Stop (ponownie uruchomienie auta w 230 ms), adaptacyjne chłodzenie silnika i układ sterujący pompą pliwową, nowy układ kontrolujący pracę klimatyzacji oraz skrzynia biegów jeszcze płynniej dopasowująca się do stylu jazdy.

Ferrari California HELE

W efekcie układ chłodzenia jednostki napędowej schudł o 2,1 kilograma, opór powietrza przy dużych prędkościach zmalał o 5%, a zapotrzebowanie systemów klimatyzacji na moment obrotowy spadło o 35%, zwalniając nawet do 25 Nm. Emisja dwutlenku węgla w cyklu mieszanym według norm ECE i EUDC spadła z 299 do 270 g/km. W mieście spadek ten ma sięgać do 23% przy jednoczesnym spadku apetytu na paliwo sięgającym 10%. System Start&Stop dla Californii będzie można zamawiać już od przyszłego miesiąca.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje