Aktualności
02.10.2010

Lotus Esprit Powrót ikony

Przeszło trzy miesiące temu Lotus ozdobił wejście na swoją stronę internetową wielkim zegarem odmierzającym czas do świtu nowej ery marki. Datę wiekopomnej chwili wyznaczono na salon samochodowy w Paryżu, na który przygotowano nie jeden, nie dwa, ale aż pięć prototypów z zamiarem produkcji! Wśród nich znalazł się oczekiwany od dawna Esprit.

Oryginalnego Esprita chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Najsłynniejszy model Lotusa pojawił się jeszcze w 1976 roku i był produkowany nieprzerwanie aż do roku 2004. Ostatnią generację napędzało 355-konne, turbodoładowane V8. Koncept nowego Esprita to dokończony i zmodernizowany projekt, nad którym prace rozpoczęto niedługo po zakończeniu produkcji czwartej serii z V8.

Lotus Esprit

Najszybszy Lotus przyszłości ma być napędzany doładowanym, 5-litrowym V8 produkującym 620 KM i 720 Nm. Wśród opcjonalnego wyposażenia ma znaleźć się system KERS, a masa supercoupe ma sięgać 1450 kilogramów. Napęd przekazywany jest na tylną oś poprzez 7-stopniową, zautomatyzowaną przekładnię DCT. Osiągi? Setka w 3,4 sekundy i prędkość maksymalna 330 km/h.

Lotus Esprit

Produkcja nowego Esprita miałaby rozpocząć się pod koniec 2012 roku, a pojazd miałby trafić do salonów sprzedaży na wiosnę roku 2013. Producent kalkuluje cenę modelu na 110 tysięcy funtów, co odpowiada aktualnie dokładnie 500 tysiącom złotych.

Lotus Esprit

Na wystawie w Paryżu, która będzie trwała do 17 października debiutują ponadto: nowe, małe coupe Elise, nowe wcielenie Elana, mające konkurować z autami wielkości Porsche 911, 4-drzwiowa, sportowa limuzyna Eterne klasy Rapide i Panamery, 2+2-osobowy grand tourer Elite oraz miejski, elektryczny maluch City Car, bazujący na koncepcie Protona, który pokazano w marcu w Genewie. Lotus jedynie w tym ostatnim przypadku nie wspomina o produkcji seryjnej.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje