Aktualności
14.08.2010

Lancia Stratos Reinkarnacja

Pojawienie się kilka dni temu szpiegowskich fotografii niewielkiego coupe o znajomych kształtach prosto z fiatowskiego poligonu Balocco wywołało burzę spekulacji. Oto naszym oczom ukazało się nic innego, jak tylko... reinkarnacja legendarnej Lancii Stratos! Zbyt piękne, aby było prawdziwe?

Jednoznacznej odpowiedzi póki co nie ma, ale interesujących koncepcji nie brakuje. Wszystko wskazuje na to, że auto, które pojawiło się na Balocco, czyli fabrycznym torze testowym Fiata, zostało zaprojektowane przez Pininfarinę. Oryginalny Stratos, łącznie z koncepcyjnym Stratosem Zero, został zaprojektowany w studiu Bertone, które to... opracowało również własną reinkarnacją modelu!

Lancia Stratos

Ile i dla kogo? Początkowo mówiło się, że auto powstaje na specjalne zamówienie pewnego kolekcjonera, a nawet dla samego Sułtana Brunei. Potem słyszało się o niewielkiej produkcji seryjnej i niespodziewanym debiucie auta już na salonie w Paryżu. Dziś wiadomo, iż powstało ono dla Michaela Stoscheka, właściciela Brose KG. Pojazd miałby bazować na Ferrari F430 i jeśli tylko znajdą się zainteresowani - powstać w jeszcze kilku egzemplarzach!

Lancia Stratos

Oryginalny, szokujący zarówno w momencie debiutu jak i dziś, koncept Stratos Zero zadebiutował jeszcze w 1970 roku. Produkowana seryjnie Lancia Stratos HF pojawiła się dwa lata później i powstała w prawie 500 egzemplarzach. Coupe o niezwykłych proporcjach było napędzane umieszczonym centralnie, niespełna 200-konnym V6 od Ferrari. Stratos zasłynął przede wszystkim w rajdach samochodowych, zdobywając trzy mistrzostwa świata pod rząd.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje