Aktualności
25.06.2010

Jaguar XKR 75 Urodziny marki

Jaguar świętuje swoje siedemdziesiąte piąte urodziny. Na zamknięcie historycznych trzech ćwiartek wieku marka przygotowała oczywiście specjalny, ściśle limitowany model, który trafi tylko do wybrańców. Jest nim coupe XKR 75, czyli model jeszcze mocniejszy, jeszcze szybszy i jeszcze bardziej zwinny, niż zwykły XKR.

O marce Jaguar możemy mówić od 1945 roku, ale jej historia rozpoczęła się kilkadziesiąt lat wcześniej. W roku 1922 powstało Swallow Sidecar Company, dając wkrótce początek SS Cars, a samochody SS, które po wojnie przerodziły się w drapieżne koty, produkowano od roku 1934. Pierwsze powojenne Jaguary były wznowionymi pojazdami, które produkowano wcześniej pod szyldem SS. Pierwszym modelem zaprojektowanym po wojnie był widoczny poniżej Mark V z 1948 roku.

Jaguar Mark V

Rocznicowy XKR 75 będzie gromił zwykłego XKR zaostrzonymi reakcjami adaptacyjnego zawieszenia, donośniejszym rykiem wydechu, nowymi, 20-calowymi felgami, specjalnym malowaniem (lakier Stratus Grey) i wykończeniem wnętrza oraz parametrami silnika zwiększonymi do 530 KM i 655 Nm. Poprawią się jednocześnie osiągi: 60 mph (96,6 km/h) będzie w zasięgu 4,4 sekund, a na odpowiedniej długości prostej rozpędzimy się do 280 km/h (ograniczone elektronicznie).

Jaguar XKR 75

Produkcja XKR 75 będzie ściśle limitowana. Samochód zostanie wyprodukowany w ilości, o niespodzianko, siedemdziesięciu pięciu egzemplarzy. Maszyna wejdzie do sprzedaży w przyszłym miesiącu i będzie kosztowała 85,5 tysiąca funtów, co odpowiada obecnie 425 tysiącom PLN.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje