Aktualności
29.05.2010

Pininfarina X Podejście naukowe

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu studio Pininfariny zafundowało światu futurystyczną wizję 4-osobowej limuzyny stanowiącej skrzyżowanie delfina z latającym spodkiem pod nazwą X. Co dokładnie działo się z maszyną od tamtego czasu nie wiadomo. Wiadomo jednak, iż trafiła właśnie na sprzedaż.

Pinifarina X, mierząca 4,3 metra długości i 1,72 metra wysokości, zadebiutowała w roku 1950 na salonie samochodowym w Turynie. Rozwojowy koncept skupiał się przede wszystkim na rewolucyjnej aranżacji przestrzeni: jajowate nadwozie wykazywało się współczynnikiem oporu powietrza sięgającym tylko 0,23, a cztery koła umieszczono romboidalnie, to znaczy: dwa znajdowały się po bokach auta za drugą parą drzwi, jedno po środku z przodu i jedno po środku z tyłu.

Pininfarina X

Przednie, skrętne koło wyposażono w hamulce tarczowe, a pozostałe trzy w będnowe. Napęd przekazywany był tylko na tylne koło, a sercem auta był silnik Fiata. Czterocylindrowa jednostka o pojemności 1,1 produkowała 43 KM i współpracowała z 4-biegową przekładnią. Zbudowano tylko jeden egzemplarz.

Pininfarina X

Aktualnie niezwykły koncept spoczywa w magazynach firmy Aero Toy Store na Florydzie, która trudni się w pierwszej kolejności sprzedażą samolotów. Cena? Zaledwie 3 miliony dolarów (obecnie ponad 9,75 mln PLN)!

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje