26.05.2008

ADAC Zurich 24h Rennen 24 godziny na Nordschleife

Miniony weekend upłynął pod znakiem deszczowego Grand Prix Monako Formuły 1, finału Eurowizji w Belgradzie, stolicy Serbii oraz finału festiwalu filmowego w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu. W cieniu tych wielkich imprez odbyła się jeszcze jedna, 24-godzinny wyścig na północnej pętli Nurburgringu - 36 ADAC Zurich 24h Rennen.

Na starcie maratonu stanęło aż 216 załóg, z których do mety dotarło 149 (odpadło 67). Wśród najbardziej interesujących samochodów w stawce znalazły się trzy egzemplarze zupełnie nowego Volkswagena Scirocco GT24 (który jeszcze nie wszedł do sprzedaży), prototypowy Lexus LF-A oraz Gumpert Apollo o napędzie hybrydowym.

Volkswagena Scirocco GT24 - 36 ADAC Zurich 24h Rennen

Scirocco bronił zeszłorocznego tytułu w klasie SP3T zdobytego przez Golfa GTI, który w 2007 roku na mecie sensacyjnie zameldował się jako 8. Najszybsza załoga w GT24 była w tym roku 11. Kolejne dwie zajęły 15 i 32 lokatę. Wszystko to odpowiada 1, 2 i 5 miejscu w klasie. Scirocco tym samym spełnił oczekiwania w stu procentach.

Równie dobrymi wynikami nie mogą pochwalić się pozostałe auta, które startowały tylko w jednym egzemplarzu. Gumper Apollo w ogóle nie dojechał do mety a Lexus LF-A został sklasyfikowany dopiero na 120 miejscu.

Trasa wyścigu biegła przez Nordschleife oraz część toru używanego w Formule 1. Dystans jednego okrążenia sięgał 25,378 kilometrów. Zwycięska załoga przejechała ponad 3750 kilometrów.

Całe podium zostało zdominowane przez Porsche 911. W załodze, która zajęła trzecie miejsce znalazła się między innymi Sabine Schmitz znana choćby z okazjonalnych występów w brytyjskim programie motoryzacyjnym Top Gear.