15.12.2014

McLaren 650S GT3 Gulf 12 Hours

Oddział McLaren GT kończy rok mocnym akcentem: w miniony weekend ostatniemu sprawdzianowi przed oddaniem pierwszych sztuk klientom poddano nowy, wyścigowy model 650S GT3. Była nim 12-godzinna impreza pod patronatem koncernu Gulf na torze Yas Marina w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, organizowana z myślą o maszynach różnego typu klas GT i prototypów z całego globu.

Wyścig pod tytułem Gulf 12 Hours rok temu był okazją do debiutu innej, brytyjskiej maszyny: na miejscu czwartym zakończył go Bentley Continental GT3. Tegoroczny debiut coupe 650S GT3 zapowiadał się jeszcze lepiej: fabryczne trio Rob Bell, Kevin Estre i Alvaro Parente ustawili maszynę, nad którą prac jeszcze nie ukończono, na pole position. Druga sztuka, prowadzona przez mniej doświadczonych kierowców, wywalczyła 10 miejsce startowe.

McLaren 650S GT3

Niedzielny wyścig w Abu Dhabi jak zwykle podzielony był na dwie części po sześć godzin każda, które w tym roku obfitowały w okresy neutralizacji pod żółtą flagą, ale walka o wygraną trwała do samego końca. Pierwszą trójkę po 315 okrążeniach dzieliło na mecie niecałe sześć sekund! Wygrała ekipa AF Corse w Ferrari, drugie miejsce zajął zespół Black Falcon w Mercedes-Benzie, a trzecie McLaren GT ekipy w grupie Pro ze swoim najnowszym dziełem. Drugi egzemplarz 650S GT3 kierowców grupy Pro-Am ukończył wyścig na miejscu 12.

650S GT3 to już czwarty model firmowany przez komórkę McLaren GT (poprzednie to 12C GT3, 12C GT Sprint oraz 12C GT Can-Am). Samochód wyjedzie oficjalnie na tory wyścigowe całego świata w przyszłym roku. Zbudowany będzie wokół węglowego kadłuba MonoCell z osadzonym centralnie, podwójnie doładowanym V8 serii M838T o pojemności 3,8 litrów. Napęd na tylną oś przekazuje sekwencyjna, 6-stopniowa skrzynia biegów, sterowana pneumatycznie poprzez łopatki przy kierownicy. W przyszłym roku ma powstać tylko 15 sztuk w cenie 330 tysięcy funtów plus podatki każda.