Aktualności
20.08.2014

Joss JP1 Zmiana podejścia

Australijskie Joss Developments, które już kilka razy odraczało wprowadzenie do produkcji swojego pierwszego, super sportowego modelu, zmienia plany po raz kolejny. Najnowszy pomysł firmy na wybicie się ponad marzenia to przyciągnięcie kilku osób wyspecjalizowaną maszyną, którą będzie można szaleć tylko i wyłącznie na torach wyścigowych.

Przypomnijmy, że markę Joss powołał do życia w 1998 roku Matthew Thomas, który wcześniej pracował między innymi w Formule 1 dla zespołów Williamsa i Stewarta. W roku 2004 firma pokazała swój pierwszy prototyp, a pięć lat temu blisko 500-konna maszyna o oznaczeniu JP1 przechodziła intensywne testy, po których miała trafić do produkcji. Od tamtego czasu całkowicie przeprojektowano nadwozie auta, a w tej chwili trwają prace nad wersją torową, która ma pojawić się jako pierwsza.

Joss JP1

JP1 Track Car będzie zasilany umieszczonym centralnie, aluminiowym silnikiem V8 o pojemności pięciu litrów, mocy 570 koni mechanicznych i momencie obrotowym 560 niutonometrów. Nowością będzie bezstopniowa skrzynia biegów w układzie transaxle od australijskiego Albins, specjalizującego się w mechanizmach dla samochodów wyścigowych. Auto ma ważyć około 900 kilogramów, rozpędzać się do 100 km/h w czasie 2,8 sekund, pokonywać ćwierć mili w niecałe 10,5 sekund i rozwijać prędkość 340 km/h. Joss już teraz zapowiada, że w związku z modelem opatentuje cztery zupełnie nowe systemy, które na chwilę obecną pozostają tajemnicą. W planach jest również układ hybrydowy z systemem KERS.

Joss JP1 Track Car

Australijczykom marzy się powalczenie o klienta z takimi markami, jak McLaren, Pagani, Ferrari, Porsche, Lamborghini i Koenigsegg, ale na chwilę obecną najważniejsze jest znalezienie inwestorów. Poprzez serwis KickStarter firma poszukuje zastrzyku gotówki od 480 do 920 tysięcy dolarów australijskich, który pozwoli na zbudowanie pierwszej sztuki torowego JP1. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pojazd zostanie wyprodukowany w pięciu egzemplarzach w cenie około 600 tysięcy dolarów australijskich każdy (obecnie to około 1,75 miliona złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij