Aktualności
12.05.2012

Carroll Shelby Twórca Cobry nie żyje

W wieku osiemdziesięciu dziewięciu lat zmarł Carroll Shelby, twórca legendarnej Cobry, jeden z ojców sukcesów wyścigowego Forda GT40, zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 1959 roku, rekordzista na Bonneville Salt Flats i założyciel Shelby American, z którego do dzisiaj wyjeżdżają najszybsze, dopuszczone do zwykłego ruchu drogowego Mustangi.

Carroll Hall Shelby przyszedł na świat 11 stycznia 1923 roku w East Texas. W czasie drugiej wojny światowej służył w lotnictwie, a po powrocie do domu w Teksasie trudnił się wywozem odpadów, hodowlą kur i w końcu sprzedażą samochodów sportowych. Wtedy też wraz ze wspólnikami stworzył pierwsze modele na bazie roadstera Corvette. Bardziej niż do budowy aut ciągnęło go jednak do sportu motorowego.

Carroll Shelby

Swoją karierę rozpoczął już w 1932 roku od występu w sprincie na krótkim dystansie w samochodzie Forda. Jego zatrudnieniem interesowało się między innymi Ferrari. Sięgnął po trzy tytuły mistrzowskie w USA, a w Europie związał się z zespołem Aston Martina. W roku 1959 wspólnie z Roy'em Salvadori zwyciężył w 24-godzinnym maratonie Le Mans za kierownicą modelu DBR1. W tym samym czasie wystartował także w ośmiu wyścigach Formuły 1. Jego karierę sportową przerwały problemy zdrowotne związane z sercem.

Carroll Shelby

Na początku lat sześćdziesiątych Shelby zwrócił się na stałe ku budowaniu samochodów, wychodząc z pomysłem osadzenia wielkiego, amerykańskiego silnika na podwoziu roadstera angielskiego AC. Po licznych zawirowaniach Shelby doszedł do porozumienia z Fordem - tak w 1962 roku narodziła się legendarna Cobra. Kilka lat później jego samochody pokonały w wyścigach długodystansowych modele Ferrari, a jego zespół został włączony w program budowy i startów równie legendarnego Forda GT40, biorąc udział w czterech wygranych w maratonie Le Mans z rzędu. Shelby sięgnął również po rekordy prędkości na Bonneville.

Carroll Shelby

Wkrótce w ofercie Shelby American przybyło wariacji Cobry, pojawiły się również na stałe podrasowane Mustangi. W końcówce lat osiemdziesiątych Shelby uczestniczył w opracowaniu Dodge'a Vipera, którego prototyp w roku 1990 poprowadził jako samochód bezpieczeństwa w wyścigu Indianapolis 500. W ubiegłym roku firma wprowadziła do oferty Mustang GT500 o mocy 671 KM, a w tym roku bazujący na nim model Shelby 1000 o mocy przeszło 1100 koni mechanicznych.

Carroll Shelby

W roku 1992 Carroll Shelby przeszedł operację przeszczepu serca (przeszczepioną miał również wątrobę). W tym czasie założył także charytatywną fundację własnego imienia, wspomagającą chorych w potrzebnie, w tym dzieci. Shelby zmarł w czwartek dziesiątego maja w szpitalu Baylor w Dallas. Przez ostatnie miesiące walczył z zapaleniem płuc. Żył osiemdziesiąt dziewięć lat.

Skomentuj na forumUdostępnij