12.09.2011

Formuła 1 Grand Prix Włoch Krok od mistrzostwa

Kolejna eliminacja Formuły 1 za nami. Tym razem był nią trzynasty wyścig w tym roku, słoneczne Gran Premio Santander d'Italia na liczącym prawie 5,8 kilometrów długości torze Monza, którego rekord okrążenia od 2004 roku należy do Rubensa Barrichello. W tym roku brazylijski weteran F1 nie miał tyle szczęścia i nie zdobył nawet jednego punktu.

Pole position tradycyjnie wywalczył Vettel. Za nim uplasował się Hamilton, a trzecie miejsce startowe zdobył Button. Alonso był czwarty, a Webber dopiero piąty. Ten drugi zdołał przejechać jedynie cztery okrążenia, kończąc wyścig na stłuczce. Alonso z kolei objął prowadzenie już na starcie, ale ostatecznie uplasował się trzeci.

Najwięcej działo się na pierwszej prostej, tuż po starcie. W poślizg wpadł Liuzzi, opuszczając tor i wpadając bokiem w pierwszy zakręt. "Zdjął" w ten sposób Petrova i Rosberga i zablokował drogę Barichello. Do mety Grand Prix Włoch dojechało łącznie 16 kierowców, sklasyfikowano piętnastu, a straty do zwycięzcy tylko pięciu kierowców były liczone w sekundach, a nie okrążeniach.

Na mecie bez niespodzianek. Pierwszy Vettel, za nim Button, trzeci Alonso. Przewaga punktowa Vettela nad resztą zawodników w klasyfikacji generalnej może sprawić, iż już po następnym wyścigu Niemiec będzie mógł cieszyć się tytułem mistrza świata (GP Singapuru 25 września). Z pełnymi wynikami Grand Prix Włoch i tabelami zawodników oraz kierowców można zapoznać się na oficjalnej stronie - formula1.com.