Aktualności
01.04.2010

Aspira F620 Mieć odwagę

Amerykańskie Rapier Automotive to nie jedyna firma, która postanowiła wznieść w tym roku sportowego kit-cara Race Car Replicas na wyższy poziom. Konkurencją dla niej będzie projekt brytyjskiego Aspira Cars - supercoupe o oznaczeniu F620.

Model budowany jest ręcznie w angielskim Worcestershire i powstaje z części brytyjskich oraz sprowadzonych z USA. Auto może pochwalić się w pełni nastawnym, niezależnym zawieszeniem, możliwością ręcznej zmiany aerodynamiki nadwozia (przy 225 km/h generowany jest docisk rzędu 305 km), skórzaną tapicerką czy klimatyzacją, a każdy egzemplarz ma być ściśle dopasowany do klienta. Pojazd składany jest na aluminiowym monocoque połączonym z ramą, a jego nadwozie wykonano w lwiej części włókien szklanych.

Aspira F620

Firma, w przeciwieństwie do Rapiera oferuje tylko jedną wersję silnikową (amerykanie mają trzy, moce 487-647 KM). Jest nią 6,2-litrowe V8 od Chevroleta o mocy 537 KM i momencie 643 Nm, mogące rozpędzić 1,2-tonowe F620 do przeszło 320 km/h i przekroczyć 60 mph (96,6 km/h) już w 3,4 sekundy.

Aspira F620

Silnik połączony jest standardowo z ręczną przekładnią o sześciu przełożeniach, a w przekazaniu napędu uczestniczy również mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Producent jako opcję wymienia 7-stopniową przekładnię sekwencyjną oraz możliwość montażu łopatek przy kierownicy. Za dodatkową dopłatę istnieje możliwość wyposażenia samochodu w karbonowo-ceramiczne tarcze hamulcowe.

Aspira F620

Aspira F620, za którą stoi młoda ekipa wydzielona z Chiron World Sports Cars (60 wygranych wyścigów, 5 tytułów mistrzowskich), została wyceniona na 140 tysięcy dolarów, nie wliczając podatku (obecnie 610 tysięcy PLN). Rocznie ma być sprzedawane kilkanaście sztuk, a do oferty ma w najbliższym czasie dołączyć wersja doładowana, wydzielająca około 760 KM.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje