Aktualności
13.02.2010

Lotus T127 Na ramionach gigantów

Marka Lotus po kilkunastu latach przerwy powraca na tory Formuły 1, tym razem jednak nie jako fabryczne Team Lotus, ale jako malezyjskie Lotus F1 Racing, z którym oddział produkujący auta drogowe łączy tylko właściciel. Wczoraj zespół zaprezentował się w londyńskim Royal Horticultural Halls.

Pojazdem zespołu będzie zupełnie nowy, pokryty tradycyjną, brytyjską zielenią T127, którego oznaczenie nawiązuje do 15 lat, jakie minęły od podwozia typu 112 przygotowywanego na sezon 1995 tuż przed bankructwem ekipy Team Lotus. Fabryczny zespół w ciągu kilkudziesięciu lat startów (od roku 1958 do 1994) zdobył 7 tytułów mistrza świata konstruktorów i 6 tytułów mistrza świata kierowców. W jego barwach startowali tak znakomici kierowcy, jak: Jim Clark, Graham Hill, Stirling Moss, Emerson Fittipaldi, Jochen Rindt, Mario Andretti, Nigel Mansell, Ayrton Senna, Nelson Piquet, Mika Hakkinen, Ronnie Peteson czy Alessandro Zanardi. T127 będzie napędzany silnikiem Coswortha.

Lotus T127

Kierowcami nowego zespołu Lotus F1 Racing będą Jarno Trulli oraz Heikki Kovalainen. Trulli startuje w wyścigach F1 od 1997 roku, ma 1 zwycięstwo w karierze, a w poprzednim sezonie jeździł w zespole Toyoty. Kovalainen startuje od 2007 roku, ma także 1 zwycięstwo w karierze, a poprzednio skrywał się w cieniu Hamiltona w zespole McLarena. Kierowcą testowym będzie Fairuz Fauzy, Malezyjczyk startujący w ubiegłych latach w seriach A1 Grand Prix oraz GP2.

Lotus T127

Lotus F1 Racing stacjonuje w Hingham w hrabstwie Norfolk, kilkanaście kilometrów od Hethel, bazy Lotus Cars. W niedalekiej przyszłości baza zespołu ma być przeniesiona do nowo wybudowanych ośrodków przy torze Sepang w pobliżu Kuala Lumpur, stolicy Malezji. T127 wyjedzie na pierwszy sprawdzian w przyszłym tygodniu podczas trzeciej i przedostatniej tury przedsezonowych testów.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje